Verkaufsbedingungen
Ogólne Warunki Sprzedaży
- Obowiązywanie niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży
- Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży (dalej: OWS) dotyczą wszelkich umów sprzedaży zawieranych przez Blum Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Jasinie, ul. Poznańska 16, 62-020 Swarzędz, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000085986 (Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu), REGON: 632058208, NIP 7790016601, kapitał zakładowy: 26.000.000,00 PLN, BDO: 000089546 (dalej: Blum) w postaci elektronicznej w systemie sklepu internetowego prowadzonego przez Blum pod adresem https://blumpoland.drawerconfigurator.com (dalej: Sklep Internetowy) oraz dotyczą sprzedaży i dostarczenia produktów (rzeczy) oferowanych przez Blum w Sklepie Internetowym.
- Sklep Internetowy jest przeznaczony dla przedsiębiorców zawierających z Blum umowy, które mają dla tych przedsiębiorców charakter zawodowy w rozumieniu art. 5564 Kodeksu cywilnego. Przedsiębiorcy zawierający z Blum umowy w sposób opisany w niniejszych OWS są dalej zwani klientami.
- Do wszystkich umów, zawieranych w sposób opisany w punkcie A.1 niniejszych OWS znajdują zastosowanie wyłącznie niniejsze OWS, a stosowanie wzorców umowy klienta, w szczególności jego ogólnych warunków umów, wzorów umowy lub regulaminów jest wyłączone.
- Informacje o produktach i ich cenach, które są przekazywane klientom przez Blum w inny sposób, niż poprzez wskazanie produktu i ceny w systemie Sklepu Internetowego nie stanowią ofert w rozumieniu Kodeksu cywilnego i powinny być traktowane wyłącznie jako zaproszenie do negocjacji, o ile nic innego nie zostało jednoznacznie wskazane w dokumencie pochodzącym od Blum. Postanowienia zdania poprzedniego znajdują zastosowanie także do wszelkich reklam, cenników oraz innych informacji o charakterze ogólnym, udzielanych przez Blum.
- Sprzedaż; Dostawa; Przejście ryzyka
- Produkty oferowane przez Blum w Sklepie Internetowym są rzeczami, których wykonanie nastąpi na indywidualne zamówienie klienta. Złożenie zamówienia przez klienta poprzedza samodzielne skonfigurowanie przez niego parametrów produktu w systemie (konfiguratorze), który jest udostępniony przez Blum w Sklepie Internetowym.
- W związku z powyższym nie istnieje możliwość wycofania zamówienia przez klienta, a także dokonania przez niego zwrotu lub wymiany produktu.
- Zawarcie umowy sprzedaży produktu następuje z chwilą przyjęcia przez Blum zamówienia do realizacji, co uwidoczni się w systemie Sklepu Internetowego poprzez wskazanie zmiany statusu zamówienia na status „w produkcji”.
- Dostarczenie produktu (jego wydanie) nastąpi w terminie 8 (ośmiu) dni roboczych od daty przyjęcia przez Blum zamówienia do realizacji, chyba że klient wskaże dłuższy termin. Termin ten jest zastrzeżony na korzyść Blum, co oznacza, że Blum może dostarczyć zamówione produkty wcześniej.
- Blum zastrzega sobie prawo do dokonywania dostaw produktów objętych jednym zamówieniem w częściach lub wraz z innymi zamówieniami złożonymi przez klienta.
- Dostarczenie produktu nastąpi na adres wskazany przez klienta, który ponosi odpowiedzialność za wszelkie błędy w jego wprowadzaniu do Sklepu Internetowego.
- Do ustalenia kosztów dostarczenia produktu klientowi, chwili przejście ryzyka i własności znajduje zastosowanie reguła DAP Incoterms 2020.
- Przypadki zaistnienia siły wyższej, w tym strajki, katastrofy naturalne, epidemie, ograniczenia nałożone przez władze lub zdarzenia pogodowe, wojny, które mogą dotyczyć zarówno Blum, jak i jego dostawców, podwykonawców wyłączają odpowiedzialność Blum za opóźnienie w wykonaniu umowy.
- Ceny i warunki płatności
- Ceny produktów wskazane w Sklepie Internetowym są cenami netto, to jest cenami w kwotach bez podatku od produktów i usług (VAT). Cena (wartość) produktów zostanie powiększona o kwotę tego podatku zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Ceny produktów mogą ulegać zmianom w czasie. Blum jest związany ceną prezentowaną każdorazowo w danym czasie w Sklepie Internetowym.
- W związku z postanowieniem punktu B.7 OWS ceny produktów zawierają koszty dostarczenia produktów do miejsca wskazanego przez klienta w zamówieniu.
- Klient jest zobowiązany dokonywać zapłaty w walucie polskiej bez dokonywania jakichkolwiek potrąceń, zatrzymań lub zmniejszeń, w tym potrąceń wierzytelności przysługujących mu względem Blum.
- Termin płatności wynosi 30 dni od daty wystawienia faktury, o ile Blum nie uzgodnił odrębnie z klientem innego terminu zapłaty.
- W przypadku opóźnienia w płatności, bez uszczerbku dla innych uprawnień ustawowych, Blum przysługują odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. W razie opóźnienia w płatności Blum przysługuje także rekompensata z tytułu kosztów dochodzenia należności, o której jest mowa w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
- Wszystkie płatności winny być dokonywane bezpośrednio i wyłącznie na rzecz Blum, na rachunek bankowy wskazany na fakturze.
- W razie opóźnienia w zapłacie ze strony klienta wynoszącego powyżej 10 dni Blum uprawniony jest w terminie 30 dni od upływu tych 10 dni opóźnienia do odstąpienia od umowy bez wyznaczania klientowi dodatkowego terminu na wykonanie zobowiązania. W takim przypadku Klient zobowiązany jest do zwrotu Blum, na swój koszt i ryzyko, wszystkich produktów, jakie otrzymał na mocy umowy.
- W razie opóźnienia w zapłacie ze strony klienta wynoszącego powyżej 10 dni Blum uprawniony jest nie realizować kolejnych zamówień składanych przez klienta.
D. Zastrzeżenie prawa własności
- Blum zachowuje prawo własności sprzedawanych produktów aż do momentu całkowitego zapłacenia przez Kupującego całości ceny (wraz odsetkami i innymi należnościami ubocznymi, o ile są należne).
- Jeśli produkty objęte zastrzeżeniem własności zostaną sprzedane przez Kupującego dalszemu nabywcy – nawet w przypadku dalszego przetworzenia - przed uregulowaniem w całości należności, niniejszym Kupujący przelewa na Blum wierzytelność przeciwko przyszłym nabywcom o zapłatę ceny zakupu. Kupujący zobowiązuje się do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, w tym wymaganych przez przepisy prawa, by przelew wierzytelności był skuteczny, przede wszystkim Kupujący zobowiązuje się do poinformowania nabywców (swoich klientów) o dokonanym przelewie wierzytelności (np. w formie zawiadomienia na fakturze lub wpisie do ksiąg itp.), pod rygorem wstrzymania przez Blum wszystkich lub wybranych dostaw. Ponadto kupujący zobowiązuje się zobligować nabywców (swoich klientów) do sprzedaży produktów wyłącznie z rozszerzonym zastrzeżeniem prawa własności oraz po uprzednim dokonaniu przelewu wierzytelności z tytułu zapłaty ceny.
- Przetworzenie lub połączenie produktów należących do Blum z innymi rzeczami ruchomymi nie powoduje utraty własności przez Blum. Skutkuje ono natomiast powstaniem współwłasności Blum na tych rzeczach w stosunku proporcjonalnym wykorzystanych produktów Blum do ceny tych rzeczy ruchomych. Ułamkowa część własności na tych rzeczach nie może być przeniesiona na kupującego, dopóki ten ostatni nie zapłaci ceny zakupu produktów na rzecz Blum w całości.
- Płatności i przyszłe przelewy zawsze są zaliczane na poczet całkowitej wysokości należności. Udzielenie przez Blum zezwolenia na dalszą sprzedaż produktów, ich przetworzenie albo odbiór płatności, nie będzie oznaczało zrzeczenia się przez Blum na przyszłość praw związanych z przelewem, praw związanych z zastrzeżeniem własności ani z ekspektatywą prawa własności.
- W razie opóźnienia z zapłatą przez nabywcę, a także w przypadku upadłości nabywcy, kupujący zobowiązuje się do odbioru produktów objętych zastrzeżeniem prawa własności albo do domagania się przeniesienia na siebie prawa do odzyskania produktów od osób trzecich.
- W razie zaprzestania płatności, niewypłacalności po stronie kupującego, a także w przypadku zaistnienie obciążeń, w tym zajęć, prawo kupującego do dalszej odsprzedaży lub przetworzenia produktów wygasa, podobnie jak prawo do odbioru od osób trzecich należności za produkty z zastrzeżonym prawem własności Blum.
- W zakresie, w jakim ważność zastrzeżenia prawa własności na rzecz Blum podlega określonym warunkom lub wymaga zachowania określonej formy w danym kraju przeznaczenia, kupujący jest zobowiązany spełnić te wymagania.
E. Gwarancja i szkody. Odpowiedzialność.
- Blum udziela swojemu klientowi gwarancji jakości na rzeczy zakupione na podstawie umów, do których odnoszą się niniejsze OWS. Okres gwarancji wynosi 24 miesiące od daty sprzedaży. Gwarancja obejmuje wady fizyczne, które istniały w produkcie w dacie jego sprzedaży lub powstały z uwagi na stan produktu istniejący w dacie sprzedaży.
- Klient ma obowiązek dokonać sprawdzenia stanu produktu niezwłocznie po jego otrzymaniu, nie później niż w ciągu 5 dni od daty jego otrzymania.
- Klient ma obowiązek zgłosić Blum wadę objętą niniejszą gwarancją (reklamacja) w terminie 10 dni roboczych od dnia sprzedaży lub od wykrycia wady, jeżeli ujawniła się ona później. Zgłoszenie wady następuje w formie za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected], podając numer zamówienia, dostawy oraz opis wady.
- Niezwłocznie po zgłoszeniu wady Blum zleci odbiór od klienta produktu, co do którego klient zgłosił reklamację w ramach gwarancji i powiadomi klienta o dacie odbioru tego produktu. Klient jest zobowiązany do wydania produktu podmiotowi, któremu Blum zlecił odbiór reklamowanego produktu.
- Niezgłoszenia wady w stosownym, odpowiednim terminie opisanym powyżej lub niewydanie produktu podmiotowi, o którym jest mowa w E.4 OWS powoduje utratę przez klienta uprawnień z gwarancji – uprawnienia te wygasają.
- Jeżeli reklamacja będzie niezasadna lub bezpodstawna, Blum obciąży klienta kosztami odbioru od klienta i zwrotu do niego produktu, którego dotyczyła taka niezasadna lub bezpodstawna reklamacja.
- Gwarancja nie obejmuje wad fizycznych, jeżeli w chwili odbioru przesyłki, w której znajdował się produkt, klient stwierdzi jakiekolwiek uszkodzenie przesyłki. W takich wypadkach klient powinien zgłosić Blum uszkodzenie przesyłki zgodnie z postanowieniami E.15 niniejszych OWS.
- Po otrzymaniu produktu od klienta Blum dokona sprawdzenia istnienia wady i przyczyn jej powstania w terminie 10 dni od daty otrzymania produktu i w tym terminie zawiadomi klienta w formie dokumentowej o swojej decyzji. Brak zawiadomienia klienta o decyzji Blum odnośnie do uznania odpowiedzialności Blum za wadę jest jednoznaczny z uznaniem przez Blum tej odpowiedzialności. Za datę zawiadomienia klienta o decyzji Blum uznaje się datę wysłania przez Blum wiadomości klienta.
- Całą korespondencję z klientem Blum będzie prowadził na adres poczty elektronicznej, z którego Blum otrzymał zgłoszenie reklamacyjne.
- W razie potwierdzenia przez Blum istnienia wady oraz jego odpowiedzialności zgodnie z niniejszymi warunkami gwarancji, Blum wymieni na swój koszt wadliwy produkt w terminie 10 dni od daty potwierdzenia istnienia wady i odpowiedzialności Blum. Produkt dostarczony klientowi w ramach gwarancji podlega gwarancji. Na wniosek klienta Blum może zamiast wymiany produktu zwrócić klientowi cenę za ten produkt. Zwrot ceny nastąpi w terminie 21 dni od daty od daty potwierdzenia istnienia wady i odpowiedzialności Blum
- Gwarancja obowiązuje wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz udzielana jest wyłącznie kupującemu – uprawnienia z gwarancji są nieprzenoszalne.
- Rękojmia ustawowa za wady fizyczne produktów jest wyłączona.
- Blum ponosi odpowiedzialność wyłącznie za szkody wyrządzone na zasadzie winy. Odpowiedzialność Blum na zasadzie ryzyka jest wyłączona, chyba że bezwzględnie obowiązujące przepisy nie dopuszczają takiego wyłączenia.
- Blum nie ponosi odpowiedzialności za korzyści lub zyski utracone lub potencjalnie utracone przez klienta.
- Jeżeli w chwili odbioru przesyłki, w której znajdował się produkt, klient stwierdzi jakiekolwiek uszkodzenie przesyłki, powinien zgłosić Blum to uszkodzenie za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected]. W takim wypadku, po potwierdzeniu istnienia uszkodzenia przesyłki w chwili wydania produktu klientowi, Blum uzgodni z klientem sposób rozwiązania sprawy takiego uszkodzenia.
F. Postanowienia końcowe
- BLUM oświadcza, iż jest dużym przedsiębiorcą w myśl przepisów Załącznika I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu oraz zgodnie z art. 4 pkt 6 i art. 4c ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
- Umowy zawierane zgodnie z niniejszymi OWS i wszelkie czynności prawne dokonywane z Blum podlegają prawu polskiemu, z wyłączeniem stosowania przepisów międzynarodowego prawa prywatnego, w szczególności z wyłączeniem Konwencji Wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów (CISG) oraz Konwencji o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów
- Miejscem płatności jest wyłącznie siedziba Blum.
- W odniesieniu do wszelkich sporów, jakie mogą wyniknąć z zawartej umowy, sądem właściwym będzie właściwy rzeczowo sąd powszechny, w którego okręgu znajduje się siedziba Blum, przy czym Blum zachowuje prawo do wytoczenia powództwa i wszczęcia innych czynności procesowych przed innym powszechnym sądem właściwym, w tym przed sądem właściwym dla siedziby klienta.
- Jeżeli jakiekolwiek postanowienie niniejszych ogólnych warunków jest lub stanie się nieważne lub nieskuteczne, czy to w całości, czy w części, nie wpływa to na ważność pozostałych postanowień. Strony powinny zastąpić postanowienia nieważne lub nieskuteczne postanowieniami ważnymi i skutecznymi, o treści jak najbardziej zbliżonej do treści i celu postanowień nieważnych lub nieskutecznych, w przeciwnym razie odpowiednie postanowienia prawa powszechnie obowiązującego zastępują nieważne lub nieskuteczne postanowienia niniejszych ogólnych warunków.
- Ustalenie przez strony umowy innych warunków takiej umowy odbiegających od niniejszych OWS wymaga zachowania formy pisemnej lub równoważnej.